Öztürk Yem Yem Dünyası 

Menü
  S.S.S. Sayfası
 


Ana Sayfa
ds 
Konsantre yem nedir? 
Buzağı Kulübeleri her mevsim kullanılabilir mi? 
Süt ineklerinde grup beslemesinin önemi nedir? 
Düveler ne zaman tohumlanmalıdır? 
Süt Humması(Doğum Felci)'nı önlemek için ne yapılmalıdır? 
Neden pelet yem öneriliyor? 
Buzağı ishallerini önlemek için neler yapılmalı? 

Soru: ds Başa Dön
ds  
Soru: Konsantre yem nedir? Başa Dön
Yüksek protein içeren, arpa-buğday ile belirli oranlarda karıştırılarak dengeli besleme yapılmasını sağlayan yemlere Konsantre Yem diyoruz.  
Soru: Buzağı Kulübeleri her mevsim kullanılabilir mi? Başa Dön
Açık havada 6 aylık olana kadar beslenen buzağılar çok daha sağlıklı olmaktadır.Doğumdan sonra 2 saati geçirmeden dış ortamda bakılan Buzağılar her mevsimde sağlıklı ve daha verimli olmaktadır.  
Soru: Süt ineklerinde grup beslemesinin önemi nedir? Başa Dön
Bir işletmede Erken Laktasyondaki inekler ile Geç Laktasyondaki inekler ayrı olarak beslenmelidir.Doğumdan sonra ilk 100 günde yüksek süt verimine ulaşan inekler yeterli beslenemezse aşırı zayıflama ve döl tutmama problemi görülür.Geç laktasyondaki ineklerde ise yem miktarı azaltılmaz ise yağlanma-zor doğum gibi problemler görülür.Bu nedenlerden dolayı süt verimleri ve laktasyon dönemleri esas alınarak gruplama yapılması kazançlı bir hayvancılık için şarttır.  
Soru: Düveler ne zaman tohumlanmalıdır? Başa Dön
15 aylık 350 kg canlı ağırlığa ulaşan Düveler tohumlanabilir.  
Soru: Süt Humması(Doğum Felci)'nı önlemek için ne yapılmalıdır? Başa Dön
Kuru dönemde rasyonda Kalsiyum oranı düşük yemler önerilir.Anyonik Gebe Yemi,2 aylık kuru dönemde kullanılırsa Süt Humması(Doğum Felci) grülme oranı oldukça azalır.  
Soru: Neden pelet yem öneriliyor? Başa Dön
Yem üretiminde kullanılan hammaddelerin hayvan beslemede her hayvana eşit şekilde dağılımı için pelet yem kullanmak uygun olur.Peletleme esnasında ısıl işlem uygulandığı için yemin sindirim oranı yükselir.  
Soru: Buzağı ishallerini önlemek için neler yapılmalı? Başa Dön
Buzağılarda ilk 15 günlük dönemde görülen şiddetli ishale bağlı ölümler ciddi kayıplara neden olmaktadır.İlk 2 saat içinde ağız sütünü mutlaka içirmek gerekir.1 haftadan sonra kaliteli buzağı maması verilmeli ve açık havada buzağı bölmesinde serbest olarak bakılmalıdır.Mama veya süt sıcaklığı 36-37 derece olmalıdır.Öncü Buzağı Başlangıç yemine 5 günlük buzağılarda başlamak gerekir.  

Sayfa : [1]

Yardım Sayfasında 8 Soru Cevaplandırılmıştır.

Yem Dünyası